سریال شنود
سریال شنود

مدت انتشار: ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۸ (۵ فصل)

اگر چه فهرست کردن چند ده عنوان از سریال های شبکه تلویزیونی معتبر و موفقی مانند HBO کار بسیار سختی است اما سریال بسیار جذاب و دیدنی «شنود» (The Wire) بدون شک در لیست فهرست قرار خواهد داشت. این سریال تراژیک جنایی در یک منطقه شهری مملو از تجارت مواد مخدر رخ می دهد که بیشتر به یک میدان جنگ شبیه بوده و نمی توان شخصیت های خوب و بد را از هم جدا کرد. اصولاً در این سریال همه نقش های خاکستری هستند و نمی تواند شخصیتی را کاملاً منفی و یا کاملاً مثبت نامید. هر یک از شخصیت های به چالش کشیده شده و به نحوی در این نبرد کثیف شرکت دارند. این سریال می خواهد به ما بگوید که فساد می تواند هر سیستمی هر چند بی نقص را به ورطه نابودی و سقوط بکشاند؛ از سیستم سیاسی و قضایی گرفته تا سیستم آموزشی. هیچ فیلم یا سریالی تاکنون موفق نشده به این زیبایی فسادهای زیرساختی جامعه را به نمایش بگذارد و راه های ترمیم را به ما نشان دهد.

دیوید سیمون خالق این سریال در وسط یک شهر پر از فساد، درامی انسانی خلق کرده که نبرد مداوم بین میل به درستی و ناامید شدن در این راه را نشان می دهد. این سریال یکی از ساختارمند ترین و پرجزییات ترین سریال هایی است که زندگی آمریکایی را به تصویر کشیده است. این سریال شیوه ای نوین را در داستان پردازی در سریال های تلویزیونی ابداع کرد که تاثیر زیادی بر روی این صنعت داشت. سریال «شنود» داستان موسسات مختلفی در شهر بالتیمور و رابطه آن ها با اداره پلیس شهر را روایت می کند و در این میان به فساد موجود در رسانه ها، سیستم آموزشی، سیستم قضایی، اداره پلیس و تمامی بخش های این شهر می پردازد که چگونه ساختاری فاسد و در هم تنیده را تشکیل می دهند. بدون شک سریال «شنود» یکی از بهترین سریال های ساخته شده در تمام تاریخ تلویزیون است که باید یکی از سه انتخاب اول شما برای تماشا در ایام تعطیلات نوروز باشد.

سریال شنود
سریال شنود

شاید انتخاب ۱۰ سریال برتر شبکه HBO از انجام چنین کاری در تمامی شبکه های تلویزیونی دیگر سخت تر باشد. این شبکه در طول دهه های گذشته و به خصوص سال های اخیر سریال های بدیع و بی نظیر زیادی تولید کرده که شاید نتوان فهرستی از ۱۰ عنوان برتر آن ها را تعیین کرد. بدین ترتیب انتظار نمی رود که این لیست بتواند تمامی سریال های دیدنی این شبکه را در خود جای داده باشد. در این میان نویسنده چاره ای جز نادیده گرفتن سریال های بی نظیری مانند «Insecure»، «The Night Of»، «Carnivàle»، «Treme»، «True Blood»، «Silicon Valley»، «Curb Your Enthusiasm»، «The Deuce» و «The Young Pope» نداشته است تا بتواند تنها بهترین بهترین های این شبکه را در قالب ۱۰ عنوان در این مطلب جای دهد.

About

Categories: دسته‌بندی نشده برچسب‌ها,