سریال بریکینگ بد
سریال بریکینگ بد

مدت انتشار: ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳ (۵ فصل)

اگر چه شبکه تلویزیونی AMC ثابت کرده که در زمینه ساخت سریال های تلویزیونی جذاب و دیدنی تبحر دارد اما انتخاب ما برای صدر این فهرست کار چندان سختی نبود. سریال بی نظیر «بریکینگ بد» (Breaking Bad) ساخته وینس گیلیگان در مورد یک معلم شیمی دبیرستانی که به سلطان مواد مخدر شیمایی تبدیل می شود، از آن دسته سریال هایی است که در هر نسل تنها یک بار از آن ها ساخته می شود. داستانی هوشمندانه با بازی خیره کننده و بی نظیر برایان کرانستون باعث شده یکی از معدود سریال هایی را شاهد باشید که هر چه داستان پیش می رود و فصل ها یکی پس از دیگری می آیند، بر جذابیت داستان افزوده شود. البته نباید از بازی خوب آرون پاول در نقش جوانی درمانده و راه گم کرده به نام جسی پینکمن نیز غافل شد.

سریال بریکینگ بد
سریال بریکینگ بد

کارگردانی بی نقص و فیلم برداری هوشمندانه و حرفه ای در هر اپیزود به خوبی دیده می شود و تنش و کشمکش داستان که باعث می شود ناخوداگاه ناخن هایتان را بجوید در سراسر سریال جریان دارد. در این میان ستون فقرات اصلی «بریکینگ بد» و شاید زیباترین جنبه آن، تغییر شخصیت آرام والتر وایت از یک مرد ساده و معمولی و گاه دست و پا چلفتی به شخصیتی در حد «صورت زخمی» است که برای رفع عطش درونی خود هر کاری می کند. هیچ تغییر شخصیتی از قهرمان به ضد قهرمان در تاریخ سینما و تلویزیون به این زیبایی رخ نداده است. شاید زیبایی این تغییر را بتوان با تغییر شخصیت مایکل کورلئونه در فیلم «پدر خوانده» مقایسه کرد. با هر عمل شنیع و زشتی، والتر آرام آرام به شخصیت شرور هایزنبگ نزدیک می شود که باعث می شود رفته رفته از او متنفر شویم اما همزمان او زا نیز دوست داشته باشیم.

باور کردنی نیست که شخصیتی را همزمان دوست داشته و از او متنفر باشیم اما اگر این سریال را دیده اید بدون شک همین حس را در مورد والتر وایت داشته اید. با بازی های خیره کننده، داستانی جذاب و دیدنی و کارگردانی بی نقص باید «بریکینگ بد» را پادشاه برنامه سازی های شبکه AMC دانست و باید گفت زنده باد پادشاه! شاید کمتر کسی را بتوان یافت که به دنیای سریال های تلویزیونی علاقه داشته و این سریال را ندیده باشد اما اگر این مطلب را می خوانید و هنرنمایی برایان کرانستون را ندیده اید باید همان جمله کلیشه ای را به زبان بیاوریم: نصف عمرتان بر باد رفته است!

همانند شبکه ها و سرویس های تلویزیونی و اینترنتی دیگر نیز شبکه AMC تولیدات زیاد و فوق العاده ای در زمینه سریال های تلویزیونی داشت است که در این فهرست سعی شد تنها به ۱۰ مورد از بهترین آن ها اشاره شود. علاوه بر این ۱۰ مورد می توان به سریال های دیگری از این شبکه اشاره کرد که مطمئنا! ارزش وقت گذاشتن را خواهند داشت. از این عناوین می توان به سریال های «روبیکان» (Rubicon)، «به سوی سرزمین های بد» (Into the Badlands)، «از مرده های متحرک بترس» (Fear the Walking Dead)، «مرده سخنگو» (Talking Dead)، «هیولا را تغذیه کن» (Feed the Beast) و «زندانی» (The Prisoner) اشاره کرد.

About