امسال کدام یک از چهره‌های شاخص موسیقی تلفیقی، آلبوم جدید خود را منتشر می‌کنند؟

امسال کدام یک از چهره‌های شاخص موسیقی تلفیقی، آلبوم جدید خود را منتشر می‌کنند؟

موسیقی ما – این روزها بازار تهیه و تولید آلبوم گروه‌های موسیقی تلفیقی حسابی داغ است و آنها در کنار کنسرت‌های پرتعدادشان، تمرکز خود را روی آلبوم‌های جدیدشان هم گذاشته‌اند تا به این ترتیب سال پربار و متفاوتی را هم برای خود و هم برای موسیقی رقم بزنند.

از ابتدای سال تاکنون آلبوم‌هایی نظیر «دور» نخستین آلبوم مستقل ماکان اشگواری، اولین آلبوم گروه «دال» با نام «گذر اردیبهشت» و آلبوم «کاهگل» کار مشترک حمزه یگانه، کاوه سروریان و ماهان میرعرب منتشر شده و تا پایان سال قرار است بالغ بر ده آلبوم دیگر توسط چهره‌های شاخص این حوزه، وارد بازار موسیقی شود.

در این گزارش سعی کرده‌ایم نگاهی به آثاری داشته باشیم که قرار است طی سال جاری منتشر شوند که از آن جمله می‌توان به آلبوم‌های پدرام درخشانی، گروه «داماهی»، گروه «کامنت»، امید نعمتی، «کماکان»، کیان پورتراب، گروه «دنگ‌شو»، کاوه دولت‌نیا، گروه «ده و ده دقیقه» و گروه «بمرانی» اشاره کرد که می‌توانید در این گزارش صحبت‌های این هنرمندان را درباره جزئیات آلبوم‌هایشان بخوانید.
 

 

حضور پدرام درخشانی با «بزم بی‌جانان»

پدرام درخشانی چند ماهی است که ضبط آلبوم جدیدش با نام «بزم بی‌جانان» را آغاز کرده و آلبوم تقریباً نهایی شده است. او درباره آن به «موسیقی ما» می‌گوید: «حدود چهار، پنج ماه است ضبط آلبوم جدیدم را شروع کرده‌ام و کار تقریباً نهایی شده است. «بزم بی‌جانان» یک آلبوم خاص 9 قطعه‌ای است که وقت بسیار زیادی برای تنظیم‌های آن گذاشته‌ام که از این لحاظ با آلبوم‌های پیشینم تفاوت دارد. به لحاظ موسیقایی هم صداهای جدیدتری در ترکیب‌هایی که امتحان کرده‌ام شنیده می‌شوند و موسیقی الکترونیک در آن نقش بیشتری دارد.»

پدرام درخشانی که تصمیم دارد در شهریورماه  یا نهایتاً اوایل پاییز این آلبوم بی‌کلام را منتشر کند درباره نوازندگان حاضر در آلبوم می‌گوید: « بخش بسیار زیادی از سازها را خودم نواخته‌ام اما میلاد درخشانی (عود) در دو قطعه، هومن نامداری (کلارینت و ساکسیفون) در دو قطعه و پاشا هنجنی (نی) هم در یک قطعه ساز زده‌اند و باقی سازها هم توسط خودم نواخته شده‌اند.»
 

 

«گذشتن و رفتن پیوسته» گروه «بمرانی» در فصل پاییز منتشر می‌شود

گروه «بمرانی» که در چند ماه گذشته به شکل جدی مشغول ضبط دومین آلبوم خود با نام «گذشتن و رفتن پیوسته» بود، تصمیم دارد اواخر پاییز این آلبوم را به دست علاقه‌مندانش برساند.

این گروه در کنسرت‌های اخیرش قطعات «پپرونی»، «تو خیلی دوری» و «سرمست» را از آلبوم جدید خود اجرا کرد که به‌شدت مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت و بعد از آن هم قطعه «پپرونی» را در فضای مجازی منتشر کرد که توانست نظر بسیاری را به خود جلب کند.

حالا این گروه قرار است یکی از متفاوت‌ترین آلبوم‌هایش را منتشر کند؛ آلبومی که بهزاد عمرانی (خواننده گروه) درباره آن به «موسیقی ما» می‌گوید: «آلبوم جدید بیشتر به سمت موسیقی پاپیولار رفته و عاشقانه‌تر شده اما همچنان حال و هوای «بمرانی» را دارد. اتفاق مهم برای خودمان این است که تنظیم‌ها پخته‌تر شده‌اند، اشتباه‌ها کمتر، نوازندگی‌ها بهتر و شعرهایمان هم متفاوت‌تر شده‌اند. در این آلبوم حساب‌شده‌تر پیش رفته‌ایم و سعی کرده‌ایم آن جنس شلوغ موسیقی‌مان را کنترل کنیم و در واقع انتخاب‌گرایانه عمل کنیم. فکر می‌کنم کمی منطقی‌تر پیش رفته‌ایم که احتمالا نظر افراد بیشتری را به خود جلب خواهد کرد.»

گروه «بمرانی» اولین آلبوم رسمی خود را با نام «مخرج مشترک» در سال 94 در «خانه وارطان» تهران و در حضور مخاطبانش رونمایی کرد.
 

 

«دنگ‌شو» آلبوم الکترونیک منتشر می‌کند

در روزهایی که همه تصمیم به انتشار آلبوم الکترونیک گرفته‌اند، گروه «دنگ‌شو» هم از قافله عقب نمانده و تصمیم دارد، دو آلبوم الکترونیک منتشر کند. رضا شایا (آهنگساز و پیانیست گروه) درباره این آلبوم‌ها به «موسیقی ما» می‌گوید: «قرار است به‌زودی دو آلبوم منتشر کنیم که در یکی از آنها رگه‌های الکترونیک هم داریم که البته خیلی ویژه و خاص نیستند. بنابراین نمی‌شود نام الکترونیک را روی این موسیقی گذاشت. در کنار آن در حال کار روی یک‌سری پروژه‌های الکترونیک هم هستیم که تقریباً به یک آلبوم تبدیل شده‌اند. فعلا منتظریم تا ببینیم چه زمانی می‌توانیم برای آن مجوز بگیریم. در واقع یک آلبوم فضای کاملاً دنگ‌شویی دارد و آلبوم دیگر فضای خیلی متفاوتی با کارهای «دنگ‌شو» دارد و به همین جهت ممکن است حتی با اسم دیگری به غیر از «دنگ شو» روانه بازار شود اما پدیدآورندگانش بچه‌های «دنگ شو» هستند.»
خوانندگی این آلبوم را میلاد باقری و طاها پارسا بر عهده دارند و نوازندگانش هم اعضا گروه «دنگ‌شو» هستند.

«دنگ‌شو» این روزها در حال ضبط آلبوم هستند و امیدوارند این آلبوم‌ها تا پایان تابستان آماده شوند تا بتواند آنها را به دست علاقه‌مندانشان برسانند.
 

 
آلبوم دوم «داماهی» در مسیر «جاده لغزنده»
 
گروه «داماهی» با تمرکز بر موسیقی جنوب ایران فعالیت خود را آغاز کرد و در آلبوم اولش مجموعه‌ای از ترانه‌های فولک جنوبی را با بازنگری و هارمونی مدنظر خود بازتولید کرد و در کنار آنها قطعاتی هم با آهنگسازی اعضای گروه ارائه کرد.

حالا این روزها گروه به شدت مشغول تهیه و تولید آلبوم دوم خود است و در مرحله ساخت قطعات به سر می‌برد. دارا دارایی، سرپرست گروه «داماهی» درباره سبک و سیاق این آلبوم و همچنین انتخاب اشعار به «موسیقی ما» می‌گوید: «به هر حال آلبوم دوم ما حال و هوای موسیقی جنوب ایران را خواهد داشت اما این‌بار با غلظت کمتری حضور دارد. درواقع با سیاستی که در پیش گرفته‌ایم، بیشتر ترانه‌ها و اشعار فارسی خواهند بود. فعلاً در دو قطعه از اشعار محمود طلوعی استفاده کرده‌ایم و احتمال دارد احسان گودرزی و احسان حائری هم در بخش ترانه همراه ما باشند.»

«داماهی» در کنسرت اخیر خود از یکی از قطعات آلبوم دومش با نام «جازه لغزنده است» رونمایی کرد که استقبال زیادی هم از آن شد. حالا دارایی معتقد است این قطعه به نوعی نشان دهنده سیاستی است که برای این آلبوم در پیش گرفته‌اند و می‌گوید: «مثل قطعه «جاده لغزنده است» اکثر قطعات ما کوتاه خواهند بود و دیگر خبری از قطعات شش، هفت دقیقه‌ای نیست. شعرها اکثراً فارسی هستند و فرم آهنگسازی هم یک استاندارد مشخصی دارد. درواقع آنچه که در این قطعه شنیدید می‌تواند گویای مسیر ما در آلبوم بعدی باشد.»

«داماهی» معتقد است که قطعاً امسال آلبوم را منتشر خواهند کرد و در تلاشند تا پیش از ماه محرم و صفر آن را به سرانجام برسانند و اگر شرایط مهیا باشد تا پیش از زمستان دومین آلبوم خود را به دست علاقه‌مندانشان برسانند.

اعضای ثابت این گروه را رضا کولغانی (خواننده)، دارا دارایی (گیتارباس)، حمزه یگانه (پیانو، کیبورد و بِنجو) و ابراهیم علوی (عود و گیتار) تشکیل می‌دهند.

 

 

آلبوم انفرادی خواننده گروه «پالت»

امید نعمتی؛ خواننده گروه «پالت» خبر از کار روی اولین آلبوم شخصی‌اش داده است. این آلبوم که «حرمان» نام دارد، در ادامه تک قطعه پرطرفداری با همین نام است که حالا قرار است در قالب یک آلبوم منتشر شود.

سال ٩١، قطعه «حرمان» با مطلع «زيبا، چرا با ناز و با افسون و لبخندى» بر اساس تصنيف قديمى «مريم چرا؟»، با آهنگسازى صادق تسبيحى و صداى اميد نعمتى منتشر شد كه به سرعت توانست بين مخاطبان تبديل به يک قطعه محبوب در فضای مجازی شود.

نعمتی در این آلبوم با صادق تسبیحی به عنوان آهنگساز همکاری کرده و فضای کلی «حرمان» تلفیقی از موسیقی الکترونیک و آکوستیک یا به اصطلاح الکتروآکوستیک است. آنها براى این آلبوم از اشعار شاعران معاصرى همچون مهدى اخوان ثالث، حميد مصدق، رهى معيرى و … استفاده کرده‌اند كه به نظر مى‌رسد با توجه به انتخاب‌هايشان، مخاطب قرار است با نوعى كلام فاخر رو‌به‌رو شود كه اين روزها كمبودش به شدت در موسيقى ايران احساس مى‌شود.

به نظر می‌رسد با وجود استقبال مخاطبان موسیقی از آلبوم و کنسرت‌های گروه «پالت» و کار روی آلبوم «حرمان»، امید نعمتی سال شلوغی را پیش روی خود داشته باشد.آلبوم انفرادی کیان پورتراب به مرحله نهایی رسید

این روزها بازار آلبوم‌های انفرادی اعضای گروه‌های موسیقی حسابی داغ است و همه درباره دلیل این رویکرد متفق‌القول هستند؛ اینکه ايده تهيه و توليد آلبوم‌های مستقل بيشتر به سبک و سیاق آنها مرتبط است چراکه معمولاً سبک این آلبوم‌ها در گروه جايى ندارد و در واقع بسيار شخصى است.

کیان پورتراب هم یکی از افرادی است که تصمیم گرفته مستقل از فعالیت در گروه «کامنت»، آلبوم انفرادی خود را منتشر کند که در همین راستا، مدتی پیش یکی از قطعات این آلبوم را با نام «تکه ها» منتشر کرد.

پورتراب پیش از این درباره اين آلبوم كه كار روى آن را حدوداً از يک سال و نیم پيش آغاز کرده به «موسيقى ما» گفته بود: «اين آلبوم حدودا ده قطعه در فضاى الكترونيک و موسیقی امبينت و مينيمال دارد. چراکه در اين مدت سليقه‌ام به لحاظ شنيدارى بیشتر به سمت اين نوع از موسيقى رفته و فكر می‌كنم كليت موزيک دنيا هم به سمت مينيمال شدن رفته است. قطعات اين آلبوم شبيه هم نيستند اما به لحاظ حسى حالات مشتركى دارند. اين آلبوم به نسبت کارهای گروه «کامنت» ساده‌تر و خلوت‌تر است و شايد ملودی‌ها كمى پاپ‌تر شده‌اند. در واقع هدفم اين بوده كه شبيه به فرمت موسيقى روز دنيا حرکت کنم.»

پورتراب ترجیح داده در این آلبوم تمام کارها از جمله آهنگسازی، ترانه و تنظیم‌ها را خود انجام دهد و ميكس و مستر آن را هم برعهده آرش پاكزاد بگذارد. تمام کارهای آلبوم نهایی شده و در مرحله ضبط وکال قرار دارد و طی چند ماه آینده منتشر خواهد شد.

 

آلبوم «کماکان» این‌بار شهری می‌شود

«کماکان» به خوانندگى مهدى ساکى که با چندین اجراى زنده بین مخاطبان شناخته شد، سال گذشته اولین آلبوم رسمى خود را منتشر کرد. این آلبوم که موسیقى خود را از جنوب وام مى گیرد، با نظارت هنرى ماکان اشگوارى توانست تبدیل به یکى از موفق‌ترین آلبوم‌هاى ژانر تلفیقى شود و با مورد استقبال قرار گرفتن مخاطبان، به فروش ویژه‌اى در این ژانر دست پیدا کند. حالا آلبوم دوم با اعضای دیگری یعنی سردار سرمست (نوازنده پیانو)، ابراهیم علوی (گیتار باس) و مهرداد علیزاده (پرکاشن) شکل گرفته که مهدی ساکی را همراهی می‌کنند.

«کماکان» که حالا دیگر تبدیل به یک پروژه شده، قرار است در هر آلبوم حال و هوای متفاوتی را دنبال کند. سردار سرمست درباره این آلبوم که در مرحله نهایی است به «موسیقی ما» می‌گوید: «همیشه فکر می‌کردم صدای مهدی ساکی با آن لحن مخصوص به خود خیلی روی موسیقی الکترونیک دلپذیر می‌شود. کارهایی که در آلبوم «کماکان» انجام شده بود، خیلی بومی بودند و حتی سازهای غربی هم سعی در شرقی زدن و بومی شدن داشتند برای همین می‌توانم برای آنها از لفظ پروژه‌های «روستایی» استفاده کنم که البته خیلی هم آنها را دوست داشتم. اما می‌خواستم خروجی این دوره از «کماکان» به نحوی باشد که بتوانم از صفت «شهری» برای آن استفاده کنم.»

کلام این آلبوم هم در راستای همان قطعات آلبوم پیشین است. سرمست درباره اشعاری که برای این آلبوم استفاده شده می‌گوید: «کلام کاملاً در حال و هوای مهدی ساکی است و من دخالتی در این زمینه نداشتم چون به نظرم مهدی همینگونه تعریف می‌شود. درواقع کلام از اشعار شعرای کلاسیک مثل مولانا انتخاب شده‌اند و البته چند قطعه به زبان عربی هم هستند که برای آنها از ادبیات ساده و عامیانه عربی استفاده شده است. یک قطعه هم بارخوانی یکی از قطعات قدیمی با تنظیمی کاملاً متفاوت است.»

سرمست معتقد است که فضای آلبوم به سمت موسیقی غربی و علیرغم میل باطنی‌اش کمی به سمت موسیقی جز رفته است اما قرار است توسط افرادی که در حوزه موسیقی الکترونیک فعالیت می‌کنند، پالایش شود تا در چند ماه آینده از این آلبوم رونمایی شود.
 

 
 
اولین آلبوم گروه «ده و ده دقیقه» منتشر شد
 
گروه «ده و ده دقیقه» سال گذشته از کنار هم جمع شدن سجاد عرب‌زاده (خواننده)، نایان صحیحى (کمانچه و قیچک)، امیر حقیرى (درامز و پرکاشن)، مهدى محمودخانى (گیتار باس) و امیررضا فلاح (گیتار الکتریک) تشکیل شد و گروه اولین قطعه خود را در اردیبهشت‌ماه سال جاری با نام «موج» منتشر کرد و بعد از آن ترک «اتفاق» در فضای مجازی دست به دست شد.

یکی از ویژگی‌های این گروه انتخاب شعرها و ترانه‌های آلبوم است که به گفته خودشان وسواس زیادی روی آن دارند و در آلبوم اولشان که با نام «لیتیوم» عرضه خواهد شد، از اشعار شعرای نامدار استفاده کرده‌اند.قرار است آلبوم این گروه 22 شهریورماه از طریق «نشر و پخش جوان» در بازار موسیقی منتشر شد.
 


آلبوم دوم کوارتت «کاسته» در ادامه سیستم گذشته

احسان صدیق پیش از این در گفت‌وگو با «موسیقی ما» درباره دومین آلبوم کوارتت «کاسته» گفته بود: «ما این روزها در مرحله ساخت قطعات هستیم. اما اصولاً ساختن قطعات برای ما زمان زیادی می‌برد به همین دلیل تا زمانی که شروع به ضبط کنیم در حال ساخت خواهیم بود. مطمئناً امسال آلبوم را ضبط می‌کنیم و امیدواریم تا آخر سال آن را منتشر کنیم.»

او درباره فضای این آلبوم گفت: «فکر می‌کنم در ادامه همان سیستمی باشد که شروع شده است؛ البته شاید در برخی قسمت‌ها، فضاها به شکل دیگری پرداخت شده باشند یا شکل نت‌نویسی ما عوض شده باشد اما در ادامه همان سیستم است.»

کوارتت «کاسته» را نمی‌توان با قاطعیت در دسته‌بندی خاصی از موسیقی قرار داد، ولی تمرکز آنها بر ساختن موتیف‌های مدرن ساده و البته خوش‌آوا و بسط دادنشان است که از ویژگی‌های مهم آنها محسوب می‌شود. «کاسته» مود و مايه ايرانی ندارد اما در تور اروپایی‌شان (سال 92 که تبدیل به کوارتت شدند) محصولی متفاوت ارائه شد و در آن اجراها مودها و موتیف‌هایی از موسیقی فولکلور ایرانی را هم می‌شد شنید. صدیق درباره فضای این آلبوم می‌گوید: «به هر حال آن تاچ وجود دارد اما این چیزی نیست که ما تصمیم بگیریم حال و هوای موسیقی نواحی داشته باشد یا نداشته باشد. یعنی معمولاً اینطور نیست که در این‌باره تصمیم بگیریم و بعد آن را عملی کنیم. ما معمولاً آنچه که شنیده‌ایم و با آن بزرگ شده‌ایم (مثل همه آدم‌ها) را به شکلی که درک کرده‌ایم عرضه می‌کنیم. طبیعتاً این‌بار هم همین اتفاق خواهد افتاد.»
 

 

دومین آلبوم کاوه دولت‌نیا با آهنگسازی همایون مجدزاده
 

کاوه دولت‌نیا هنرمند جوانی که هنر آهنگسازی و تنظیم را از یکی از برجسته‌ترین نوازندگان گیتار الکتریک در ایران یعنی همایون مجدزاده آموخته، بهمن سال 93 یک آلبوم موسیقی نسبتاً متفاوت با نام «گل مرداب» به بازار عرضه کرد که با جلب توجه موزیسین‌های این ژانر، در زمره یکی از کاندیدهای «سومین جشن موسیقی ما» قرار گرفت.

او حالا قرار است سال جاری دومین آلبوم خود را منتشر کند که درباره آن به «موسیقی ما» می‌گوید: «می‌توان گفت آلبوم دوم یک تجربه جدید در ژانر موسیقی ما محسوب می‌شود که خود من آن را کمتر شنیده‌ام. همایون مجدزاده تأکید داشت که آهنگسازی بر اساس ملودی وکال باشد و نت‌ها را خواننده بخواند. در آلبوم «گل مرداب» بیشتر موسیقی دهه هشتاد شنیده می‌شود اما این آلبوم نزدیک به موسیقی روز دنیا است که ماهیت آن بیشتر با سینتی‌سایزر و سازهای الکترونیک شکل گرفته است. با توجه به تجهیزات بسیار پیشرفته‌ای که همایون برای میکس و مستر در اختیار دارد، آلبوم به لحاظ کیفیت صدایی بسیار متفاوت و خوش صدا شده است. مضاف براینکه سعی کرده‌ایم در این آلبوم به ذائقه مخاطب نزدیک‌تر شویم. گیتاریست این آلبوم همایون مجدزاده است و قطعاً در کنسرت‌ها هم گیتار یک را خواهد نواخت.»

دولت‌نیا در آلبوم «گل مرداب» از اشعار کلاسیک استفاده کرده بود و کمتر ترانه در کارهایش به گوش می‌رسید اما در این آلبوم کمی به سمت زبان مردم امروز رفته که در این‌باره می‌گوید: «برای اشعار آلبوم به سمت ترانه صرف نرفته‌ام اما اشعاری که انتخاب کرده‌ایم، غزل نو محسوب می‌شوند. تمام مراحل انجام شده و فقط باید قطعات خوانده شوند و مطمئناً امسال آن را منتشر خواهم کرد.»
 

 

زمان انتشار آلبوم «کامنت» به تعویق افتاد
 

جدیدترین آلبوم گروه «کامنت» که قرار بود اواخر تابستان منتشر شود، با کمی تأخیر وارد بازار موسیقی می‌شود. نیما رمضان درباره زمان انتشار آلبوم به «موسیقی ما» می‌گوید: «آلبوم قرار بود شهریورماه منتشر شود اما به دلیل اینکه هنوز شعرها برای ارائه به ارشاد نهایی نشده‌اند، احتمالا آلبوم در ماه آذر منتشر می‌شود.»

این نوازنده گیتار الکتریک درباره فضای آلبوم جدید می‌گوید: «قطعات به لحاظ فرمت کمی پاپ‌تر از آلبوم قبلی است اما نه به این مفهوم که پاپ شده‌اند. آلبوم قبل یک‌مقدار پروگراسیو شنیده می‌شد اما این آلبوم اینگونه نیست و فضای کلی کمی نرم‌تر و مینیمال‌تر شده است.»

«کامنت» در سال 1386 با کیان پورتراب (خواننده) و نیما رمضان (گیتار الکتریک) تشکیل شد و حالا آرین کشیشی (گیتار باس)، اشکان آبرون (کیبورد) و بردیا امیری (درامز) هم از اعضای آن هستند. این گروه با آلبوم «رفته از دست» وارد بازار رسمی موسیقی ایران شد. سال گذشته گروه «کامنت» بعد از سکوتی چندماهه، با دو تک‌آهنگ دوباره توانست نظرها را به سمت خود جلب کند؛ به‌خصوص با قطعه که به لحاظ تم گیتار و ریتم پرانرژى درامز و ساختار درست قطعه بسیار مورد توجه قرار گرفت.

آلبوم جدید گروه «کامنت» مثل همیشه با شعر و آهنگسازی کیان پورتراب و تنظیم گروهی «کامنت»، احتمالاً آذرماه سال جاری منتشر خواهد شد.

روتیتر: 
حضور پررنگ موسیقی تلفیقی در سال 95
منبع: 
اختصاصی موسیقی ما

نویسنده:

برچسب ها:

عکس خبر اول: 

دسته بندی مطلب:

خلاصه مطلب: 
+ حضور پدرام درخشانی با «بزم بی‌جانان»
+ انتشار «گذشتن و رفتن پیوسته» گروه «بمرانی» در فصل پاییز
+ آلبوم دوم «داماهی» در مسیر «جاده لغزنده»
+ «دنگ‌شو» آلبوم الکترونیک منتشر می‌کند
+ آلبوم انفرادی کیان پورتراب به مرحله نهایی رسید
+ آلبوم دوم کوارتت «کاسته» در ادامه سیستم گذشته
+ آلبوم انفرادی خواننده گروه «پالت»
+ «کماکان» این‌بار شهری می‌شود
+ زمان انتشار آلبوم «کامنت» به تعویق افتاد
+ دومین آلبوم کاوه دولت‌نیا با آهنگسازی همایون مجدزاده
+ اولین آلبوم گروه «ده و ده دقیقه» منتشر شد

موسیقی ما – این روزها بازار تهیه و تولید آلبوم گروه‌های موسیقی راک و تلفیقی حسابی داغ است و آنها در کنار کنسرت‌های پرتعدادشان، تمرکز خود را روی آلبوم‌های جدیدشان هم گذاشته‌اند تا به این ترتیب سال پربار و متفاوتی را هم برای خود و هم برای موسیقی رقم بزنند…

امسال کدام یک از چهره‌های شاخص موسیقی تلفیقی، آلبوم جدید خود را منتشر می‌کنند؟

موسیقی ما – این روزها بازار تهیه و تولید آلبوم گروه‌های موسیقی تلفیقی حسابی داغ است و آنها در کنار کنسرت‌های پرتعدادشان، تمرکز خود را روی آلبوم‌های جدیدشان هم گذاشته‌اند تا به این ترتیب سال پربار و متفاوتی را هم برای خود و هم برای موسیقی رقم بزنند.

از ابتدای سال تاکنون آلبوم‌هایی نظیر «دور» نخستین آلبوم مستقل ماکان اشگواری، اولین آلبوم گروه «دال» با نام «گذر اردیبهشت» و آلبوم «کاهگل» کار مشترک حمزه یگانه، کاوه سروریان و ماهان میرعرب منتشر شده و تا پایان سال قرار است بالغ بر ده آلبوم دیگر توسط چهره‌های شاخص این حوزه، وارد بازار موسیقی شود.

در این گزارش سعی کرده‌ایم نگاهی به آثاری داشته باشیم که قرار است طی سال جاری منتشر شوند که از آن جمله می‌توان به آلبوم‌های پدرام درخشانی، گروه «داماهی»، گروه «کامنت»، امید نعمتی، «کماکان»، کیان پورتراب، گروه «دنگ‌شو»، کاوه دولت‌نیا، گروه «ده و ده دقیقه» و گروه «بمرانی» اشاره کرد که می‌توانید در این گزارش صحبت‌های این هنرمندان را درباره جزئیات آلبوم‌هایشان بخوانید.
 

(image)

 

حضور پدرام درخشانی با «بزم بی‌جانان»

پدرام درخشانی چند ماهی است که ضبط آلبوم جدیدش با نام «بزم بی‌جانان» را آغاز کرده و آلبوم تقریباً نهایی شده است. او درباره آن به «موسیقی ما» می‌گوید: «حدود چهار، پنج ماه است ضبط آلبوم جدیدم را شروع کرده‌ام و کار تقریباً نهایی شده است. «بزم بی‌جانان» یک آلبوم خاص 9 قطعه‌ای است که وقت بسیار زیادی برای تنظیم‌های آن گذاشته‌ام که از این لحاظ با آلبوم‌های پیشینم تفاوت دارد. به لحاظ موسیقایی هم صداهای جدیدتری در ترکیب‌هایی که امتحان کرده‌ام شنیده می‌شوند و موسیقی الکترونیک در آن نقش بیشتری دارد.»

پدرام درخشانی که تصمیم دارد در شهریورماه  یا نهایتاً اوایل پاییز این آلبوم بی‌کلام را منتشر کند درباره نوازندگان حاضر در آلبوم می‌گوید: « بخش بسیار زیادی از سازها را خودم نواخته‌ام اما میلاد درخشانی (عود) در دو قطعه، هومن نامداری (کلارینت و ساکسیفون) در دو قطعه و پاشا هنجنی (نی) هم در یک قطعه ساز زده‌اند و باقی سازها هم توسط خودم نواخته شده‌اند.»
 

(image)

 

«گذشتن و رفتن پیوسته» گروه «بمرانی» در فصل پاییز منتشر می‌شود

گروه «بمرانی» که در چند ماه گذشته به شکل جدی مشغول ضبط دومین آلبوم خود با نام «گذشتن و رفتن پیوسته» بود، تصمیم دارد اواخر پاییز این آلبوم را به دست علاقه‌مندانش برساند.

این گروه در کنسرت‌های اخیرش قطعات «پپرونی»، «تو خیلی دوری» و «سرمست» را از آلبوم جدید خود اجرا کرد که به‌شدت مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت و بعد از آن هم قطعه «پپرونی» را در فضای مجازی منتشر کرد که توانست نظر بسیاری را به خود جلب کند.

حالا این گروه قرار است یکی از متفاوت‌ترین آلبوم‌هایش را منتشر کند؛ آلبومی که بهزاد عمرانی (خواننده گروه) درباره آن به «موسیقی ما» می‌گوید: «آلبوم جدید بیشتر به سمت موسیقی پاپیولار رفته و عاشقانه‌تر شده اما همچنان حال و هوای «بمرانی» را دارد. اتفاق مهم برای خودمان این است که تنظیم‌ها پخته‌تر شده‌اند، اشتباه‌ها کمتر، نوازندگی‌ها بهتر و شعرهایمان هم متفاوت‌تر شده‌اند. در این آلبوم حساب‌شده‌تر پیش رفته‌ایم و سعی کرده‌ایم آن جنس شلوغ موسیقی‌مان را کنترل کنیم و در واقع انتخاب‌گرایانه عمل کنیم. فکر می‌کنم کمی منطقی‌تر پیش رفته‌ایم که احتمالا نظر افراد بیشتری را به خود جلب خواهد کرد.»

گروه «بمرانی» اولین آلبوم رسمی خود را با نام «مخرج مشترک» در سال 94 در «خانه وارطان» تهران و در حضور مخاطبانش رونمایی کرد.
 

(image)

 

«دنگ‌شو» آلبوم الکترونیک منتشر می‌کند

در روزهایی که همه تصمیم به انتشار آلبوم الکترونیک گرفته‌اند، گروه «دنگ‌شو» هم از قافله عقب نمانده و تصمیم دارد، دو آلبوم الکترونیک منتشر کند. رضا شایا (آهنگساز و پیانیست گروه) درباره این آلبوم‌ها به «موسیقی ما» می‌گوید: «قرار است به‌زودی دو آلبوم منتشر کنیم که در یکی از آنها رگه‌های الکترونیک هم داریم که البته خیلی ویژه و خاص نیستند. بنابراین نمی‌شود نام الکترونیک را روی این موسیقی گذاشت. در کنار آن در حال کار روی یک‌سری پروژه‌های الکترونیک هم هستیم که تقریباً به یک آلبوم تبدیل شده‌اند. فعلا منتظریم تا ببینیم چه زمانی می‌توانیم برای آن مجوز بگیریم. در واقع یک آلبوم فضای کاملاً دنگ‌شویی دارد و آلبوم دیگر فضای خیلی متفاوتی با کارهای «دنگ‌شو» دارد و به همین جهت ممکن است حتی با اسم دیگری به غیر از «دنگ شو» روانه بازار شود اما پدیدآورندگانش بچه‌های «دنگ شو» هستند.»
خوانندگی این آلبوم را میلاد باقری و طاها پارسا بر عهده دارند و نوازندگانش هم اعضا گروه «دنگ‌شو» هستند.

«دنگ‌شو» این روزها در حال ضبط آلبوم هستند و امیدوارند این آلبوم‌ها تا پایان تابستان آماده شوند تا بتواند آنها را به دست علاقه‌مندانشان برسانند.
 

(image)
 
آلبوم دوم «داماهی» در مسیر «جاده لغزنده»
 
گروه «داماهی» با تمرکز بر موسیقی جنوب ایران فعالیت خود را آغاز کرد و در آلبوم اولش مجموعه‌ای از ترانه‌های فولک جنوبی را با بازنگری و هارمونی مدنظر خود بازتولید کرد و در کنار آنها قطعاتی هم با آهنگسازی اعضای گروه ارائه کرد.

حالا این روزها گروه به شدت مشغول تهیه و تولید آلبوم دوم خود است و در مرحله ساخت قطعات به سر می‌برد. دارا دارایی، سرپرست گروه «داماهی» درباره سبک و سیاق این آلبوم و همچنین انتخاب اشعار به «موسیقی ما» می‌گوید: «به هر حال آلبوم دوم ما حال و هوای موسیقی جنوب ایران را خواهد داشت اما این‌بار با غلظت کمتری حضور دارد. درواقع با سیاستی که در پیش گرفته‌ایم، بیشتر ترانه‌ها و اشعار فارسی خواهند بود. فعلاً در دو قطعه از اشعار محمود طلوعی استفاده کرده‌ایم و احتمال دارد احسان گودرزی و احسان حائری هم در بخش ترانه همراه ما باشند.»

«داماهی» در کنسرت اخیر خود از یکی از قطعات آلبوم دومش با نام «جازه لغزنده است» رونمایی کرد که استقبال زیادی هم از آن شد. حالا دارایی معتقد است این قطعه به نوعی نشان دهنده سیاستی است که برای این آلبوم در پیش گرفته‌اند و می‌گوید: «مثل قطعه «جاده لغزنده است» اکثر قطعات ما کوتاه خواهند بود و دیگر خبری از قطعات شش، هفت دقیقه‌ای نیست. شعرها اکثراً فارسی هستند و فرم آهنگسازی هم یک استاندارد مشخصی دارد. درواقع آنچه که در این قطعه شنیدید می‌تواند گویای مسیر ما در آلبوم بعدی باشد.»

«داماهی» معتقد است که قطعاً امسال آلبوم را منتشر خواهند کرد و در تلاشند تا پیش از ماه محرم و صفر آن را به سرانجام برسانند و اگر شرایط مهیا باشد تا پیش از زمستان دومین آلبوم خود را به دست علاقه‌مندانشان برسانند.

اعضای ثابت این گروه را رضا کولغانی (خواننده)، دارا دارایی (گیتارباس)، حمزه یگانه (پیانو، کیبورد و بِنجو) و ابراهیم علوی (عود و گیتار) تشکیل می‌دهند.

 

(image)

 

آلبوم انفرادی خواننده گروه «پالت»

امید نعمتی؛ خواننده گروه «پالت» خبر از کار روی اولین آلبوم شخصی‌اش داده است. این آلبوم که «حرمان» نام دارد، در ادامه تک قطعه پرطرفداری با همین نام است که حالا قرار است در قالب یک آلبوم منتشر شود.

سال ٩١، قطعه «حرمان» با مطلع «زيبا، چرا با ناز و با افسون و لبخندى» بر اساس تصنيف قديمى «مريم چرا؟»، با آهنگسازى صادق تسبيحى و صداى اميد نعمتى منتشر شد كه به سرعت توانست بين مخاطبان تبديل به يک قطعه محبوب در فضای مجازی شود.

نعمتی در این آلبوم با صادق تسبیحی به عنوان آهنگساز همکاری کرده و فضای کلی «حرمان» تلفیقی از موسیقی الکترونیک و آکوستیک یا به اصطلاح الکتروآکوستیک است. آنها براى این آلبوم از اشعار شاعران معاصرى همچون مهدى اخوان ثالث، حميد مصدق، رهى معيرى و … استفاده کرده‌اند كه به نظر مى‌رسد با توجه به انتخاب‌هايشان، مخاطب قرار است با نوعى كلام فاخر رو‌به‌رو شود كه اين روزها كمبودش به شدت در موسيقى ايران احساس مى‌شود.

به نظر می‌رسد با وجود استقبال مخاطبان موسیقی از آلبوم و کنسرت‌های گروه «پالت» و کار روی آلبوم «حرمان»، امید نعمتی سال شلوغی را پیش روی خود داشته باشد.


(image)

آلبوم انفرادی کیان پورتراب به مرحله نهایی رسید

این روزها بازار آلبوم‌های انفرادی اعضای گروه‌های موسیقی حسابی داغ است و همه درباره دلیل این رویکرد متفق‌القول هستند؛ اینکه ايده تهيه و توليد آلبوم‌های مستقل بيشتر به سبک و سیاق آنها مرتبط است چراکه معمولاً سبک این آلبوم‌ها در گروه جايى ندارد و در واقع بسيار شخصى است.

کیان پورتراب هم یکی از افرادی است که تصمیم گرفته مستقل از فعالیت در گروه «کامنت»، آلبوم انفرادی خود را منتشر کند که در همین راستا، مدتی پیش یکی از قطعات این آلبوم را با نام «تکه ها» منتشر کرد.

پورتراب پیش از این درباره اين آلبوم كه كار روى آن را حدوداً از يک سال و نیم پيش آغاز کرده به «موسيقى ما» گفته بود: «اين آلبوم حدودا ده قطعه در فضاى الكترونيک و موسیقی امبينت و مينيمال دارد. چراکه در اين مدت سليقه‌ام به لحاظ شنيدارى بیشتر به سمت اين نوع از موسيقى رفته و فكر می‌كنم كليت موزيک دنيا هم به سمت مينيمال شدن رفته است. قطعات اين آلبوم شبيه هم نيستند اما به لحاظ حسى حالات مشتركى دارند. اين آلبوم به نسبت کارهای گروه «کامنت» ساده‌تر و خلوت‌تر است و شايد ملودی‌ها كمى پاپ‌تر شده‌اند. در واقع هدفم اين بوده كه شبيه به فرمت موسيقى روز دنيا حرکت کنم.»

پورتراب ترجیح داده در این آلبوم تمام کارها از جمله آهنگسازی، ترانه و تنظیم‌ها را خود انجام دهد و ميكس و مستر آن را هم برعهده آرش پاكزاد بگذارد. تمام کارهای آلبوم نهایی شده و در مرحله ضبط وکال قرار دارد و طی چند ماه آینده منتشر خواهد شد.

 
(image)

آلبوم «کماکان» این‌بار شهری می‌شود

«کماکان» به خوانندگى مهدى ساکى که با چندین اجراى زنده بین مخاطبان شناخته شد، سال گذشته اولین آلبوم رسمى خود را منتشر کرد. این آلبوم که موسیقى خود را از جنوب وام مى گیرد، با نظارت هنرى ماکان اشگوارى توانست تبدیل به یکى از موفق‌ترین آلبوم‌هاى ژانر تلفیقى شود و با مورد استقبال قرار گرفتن مخاطبان، به فروش ویژه‌اى در این ژانر دست پیدا کند. حالا آلبوم دوم با اعضای دیگری یعنی سردار سرمست (نوازنده پیانو)، ابراهیم علوی (گیتار باس) و مهرداد علیزاده (پرکاشن) شکل گرفته که مهدی ساکی را همراهی می‌کنند.

«کماکان» که حالا دیگر تبدیل به یک پروژه شده، قرار است در هر آلبوم حال و هوای متفاوتی را دنبال کند. سردار سرمست درباره این آلبوم که در مرحله نهایی است به «موسیقی ما» می‌گوید: «همیشه فکر می‌کردم صدای مهدی ساکی با آن لحن مخصوص به خود خیلی روی موسیقی الکترونیک دلپذیر می‌شود. کارهایی که در آلبوم «کماکان» انجام شده بود، خیلی بومی بودند و حتی سازهای غربی هم سعی در شرقی زدن و بومی شدن داشتند برای همین می‌توانم برای آنها از لفظ پروژه‌های «روستایی» استفاده کنم که البته خیلی هم آنها را دوست داشتم. اما می‌خواستم خروجی این دوره از «کماکان» به نحوی باشد که بتوانم از صفت «شهری» برای آن استفاده کنم.»

کلام این آلبوم هم در راستای همان قطعات آلبوم پیشین است. سرمست درباره اشعاری که برای این آلبوم استفاده شده می‌گوید: «کلام کاملاً در حال و هوای مهدی ساکی است و من دخالتی در این زمینه نداشتم چون به نظرم مهدی همینگونه تعریف می‌شود. درواقع کلام از اشعار شعرای کلاسیک مثل مولانا انتخاب شده‌اند و البته چند قطعه به زبان عربی هم هستند که برای آنها از ادبیات ساده و عامیانه عربی استفاده شده است. یک قطعه هم بارخوانی یکی از قطعات قدیمی با تنظیمی کاملاً متفاوت است.»

سرمست معتقد است که فضای آلبوم به سمت موسیقی غربی و علیرغم میل باطنی‌اش کمی به سمت موسیقی جز رفته است اما قرار است توسط افرادی که در حوزه موسیقی الکترونیک فعالیت می‌کنند، پالایش شود تا در چند ماه آینده از این آلبوم رونمایی شود.
 

 
(image)
 
اولین آلبوم گروه «ده و ده دقیقه» منتشر شد
 
گروه «ده و ده دقیقه» سال گذشته از کنار هم جمع شدن سجاد عرب‌زاده (خواننده)، نایان صحیحى (کمانچه و قیچک)، امیر حقیرى (درامز و پرکاشن)، مهدى محمودخانى (گیتار باس) و امیررضا فلاح (گیتار الکتریک) تشکیل شد و گروه اولین قطعه خود را در اردیبهشت‌ماه سال جاری با نام «موج» منتشر کرد و بعد از آن ترک «اتفاق» در فضای مجازی دست به دست شد.

یکی از ویژگی‌های این گروه انتخاب شعرها و ترانه‌های آلبوم است که به گفته خودشان وسواس زیادی روی آن دارند و در آلبوم اولشان که با نام «لیتیوم» عرضه خواهد شد، از اشعار شعرای نامدار استفاده کرده‌اند.قرار است آلبوم این گروه 22 شهریورماه از طریق «نشر و پخش جوان» در بازار موسیقی منتشر شد.
 

(image)

آلبوم دوم کوارتت «کاسته» در ادامه سیستم گذشته

احسان صدیق پیش از این در گفت‌وگو با «موسیقی ما» درباره دومین آلبوم کوارتت «کاسته» گفته بود: «ما این روزها در مرحله ساخت قطعات هستیم. اما اصولاً ساختن قطعات برای ما زمان زیادی می‌برد به همین دلیل تا زمانی که شروع به ضبط کنیم در حال ساخت خواهیم بود. مطمئناً امسال آلبوم را ضبط می‌کنیم و امیدواریم تا آخر سال آن را منتشر کنیم.»

او درباره فضای این آلبوم گفت: «فکر می‌کنم در ادامه همان سیستمی باشد که شروع شده است؛ البته شاید در برخی قسمت‌ها، فضاها به شکل دیگری پرداخت شده باشند یا شکل نت‌نویسی ما عوض شده باشد اما در ادامه همان سیستم است.»

کوارتت «کاسته» را نمی‌توان با قاطعیت در دسته‌بندی خاصی از موسیقی قرار داد، ولی تمرکز آنها بر ساختن موتیف‌های مدرن ساده و البته خوش‌آوا و بسط دادنشان است که از ویژگی‌های مهم آنها محسوب می‌شود. «کاسته» مود و مايه ايرانی ندارد اما در تور اروپایی‌شان (سال 92 که تبدیل به کوارتت شدند) محصولی متفاوت ارائه شد و در آن اجراها مودها و موتیف‌هایی از موسیقی فولکلور ایرانی را هم می‌شد شنید. صدیق درباره فضای این آلبوم می‌گوید: «به هر حال آن تاچ وجود دارد اما این چیزی نیست که ما تصمیم بگیریم حال و هوای موسیقی نواحی داشته باشد یا نداشته باشد. یعنی معمولاً اینطور نیست که در این‌باره تصمیم بگیریم و بعد آن را عملی کنیم. ما معمولاً آنچه که شنیده‌ایم و با آن بزرگ شده‌ایم (مثل همه آدم‌ها) را به شکلی که درک کرده‌ایم عرضه می‌کنیم. طبیعتاً این‌بار هم همین اتفاق خواهد افتاد.»
 

 (image)

دومین آلبوم کاوه دولت‌نیا با آهنگسازی همایون مجدزاده
 

کاوه دولت‌نیا هنرمند جوانی که هنر آهنگسازی و تنظیم را از یکی از برجسته‌ترین نوازندگان گیتار الکتریک در ایران یعنی همایون مجدزاده آموخته، بهمن سال 93 یک آلبوم موسیقی نسبتاً متفاوت با نام «گل مرداب» به بازار عرضه کرد که با جلب توجه موزیسین‌های این ژانر، در زمره یکی از کاندیدهای «سومین جشن موسیقی ما» قرار گرفت.

او حالا قرار است سال جاری دومین آلبوم خود را منتشر کند که درباره آن به «موسیقی ما» می‌گوید: «می‌توان گفت آلبوم دوم یک تجربه جدید در ژانر موسیقی ما محسوب می‌شود که خود من آن را کمتر شنیده‌ام. همایون مجدزاده تأکید داشت که آهنگسازی بر اساس ملودی وکال باشد و نت‌ها را خواننده بخواند. در آلبوم «گل مرداب» بیشتر موسیقی دهه هشتاد شنیده می‌شود اما این آلبوم نزدیک به موسیقی روز دنیا است که ماهیت آن بیشتر با سینتی‌سایزر و سازهای الکترونیک شکل گرفته است. با توجه به تجهیزات بسیار پیشرفته‌ای که همایون برای میکس و مستر در اختیار دارد، آلبوم به لحاظ کیفیت صدایی بسیار متفاوت و خوش صدا شده است. مضاف براینکه سعی کرده‌ایم در این آلبوم به ذائقه مخاطب نزدیک‌تر شویم. گیتاریست این آلبوم همایون مجدزاده است و قطعاً در کنسرت‌ها هم گیتار یک را خواهد نواخت.»

دولت‌نیا در آلبوم «گل مرداب» از اشعار کلاسیک استفاده کرده بود و کمتر ترانه در کارهایش به گوش می‌رسید اما در این آلبوم کمی به سمت زبان مردم امروز رفته که در این‌باره می‌گوید: «برای اشعار آلبوم به سمت ترانه صرف نرفته‌ام اما اشعاری که انتخاب کرده‌ایم، غزل نو محسوب می‌شوند. تمام مراحل انجام شده و فقط باید قطعات خوانده شوند و مطمئناً امسال آن را منتشر خواهم کرد.»
 

 (image)

زمان انتشار آلبوم «کامنت» به تعویق افتاد
 

جدیدترین آلبوم گروه «کامنت» که قرار بود اواخر تابستان منتشر شود، با کمی تأخیر وارد بازار موسیقی می‌شود. نیما رمضان درباره زمان انتشار آلبوم به «موسیقی ما» می‌گوید: «آلبوم قرار بود شهریورماه منتشر شود اما به دلیل اینکه هنوز شعرها برای ارائه به ارشاد نهایی نشده‌اند، احتمالا آلبوم در ماه آذر منتشر می‌شود.»

این نوازنده گیتار الکتریک درباره فضای آلبوم جدید می‌گوید: «قطعات به لحاظ فرمت کمی پاپ‌تر از آلبوم قبلی است اما نه به این مفهوم که پاپ شده‌اند. آلبوم قبل یک‌مقدار پروگراسیو شنیده می‌شد اما این آلبوم اینگونه نیست و فضای کلی کمی نرم‌تر و مینیمال‌تر شده است.»

«کامنت» در سال 1386 با کیان پورتراب (خواننده) و نیما رمضان (گیتار الکتریک) تشکیل شد و حالا آرین کشیشی (گیتار باس)، اشکان آبرون (کیبورد) و بردیا امیری (درامز) هم از اعضای آن هستند. این گروه با آلبوم «رفته از دست» وارد بازار رسمی موسیقی ایران شد. سال گذشته گروه «کامنت» بعد از سکوتی چندماهه، با دو تک‌آهنگ دوباره توانست نظرها را به سمت خود جلب کند؛ به‌خصوص با قطعه که به لحاظ تم گیتار و ریتم پرانرژى درامز و ساختار درست قطعه بسیار مورد توجه قرار گرفت.

آلبوم جدید گروه «کامنت» مثل همیشه با شعر و آهنگسازی کیان پورتراب و تنظیم گروهی «کامنت»، احتمالاً آذرماه سال جاری منتشر خواهد شد.

روتیتر: 
حضور پررنگ موسیقی تلفیقی در سال 95
منبع: 
اختصاصی موسیقی ما

نویسنده:

برچسب ها:

عکس خبر اول: 
(image)

دسته بندی مطلب:

خلاصه مطلب: 
+ حضور پدرام درخشانی با «بزم بی‌جانان»
+ انتشار «گذشتن و رفتن پیوسته» گروه «بمرانی» در فصل پاییز
+ آلبوم دوم «داماهی» در مسیر «جاده لغزنده»
+ «دنگ‌شو» آلبوم الکترونیک منتشر می‌کند
+ آلبوم انفرادی کیان پورتراب به مرحله نهایی رسید
+ آلبوم دوم کوارتت «کاسته» در ادامه سیستم گذشته
+ آلبوم انفرادی خواننده گروه «پالت»
+ «کماکان» این‌بار شهری می‌شود
+ زمان انتشار آلبوم «کامنت» به تعویق افتاد
+ دومین آلبوم کاوه دولت‌نیا با آهنگسازی همایون مجدزاده
+ اولین آلبوم گروه «ده و ده دقیقه» منتشر شد

موسیقی ما – این روزها بازار تهیه و تولید آلبوم گروه‌های موسیقی راک و تلفیقی حسابی داغ است و آنها در کنار کنسرت‌های پرتعدادشان، تمرکز خود را روی آلبوم‌های جدیدشان هم گذاشته‌اند تا به این ترتیب سال پربار و متفاوتی را هم برای خود و هم برای موسیقی رقم بزنند…

امسال کدام یک از چهره‌های شاخص موسیقی تلفیقی، آلبوم جدید خود را منتشر می‌کنند؟

About